вторник, 13 октомври 2009 г.

2009 Mercedes-Benz S-Class

Read more...

понеделник, 5 октомври 2009 г.

AMG двигатели


5.5-литровият V8 AMG двигател
Богатият опит на AMG в автомобилните състезания си личи и от този двигател. Цилиндрите са с бутала от лят алуминий и се охлаждат чрез специални дюзи за пръскане на масло. В резултат на това се поддържа оптимална температура на буталата дори и при най-големи натоварвания. Разпределителните валове от композитен материал, смукателната система с двойна тръба за входящия въздух и независимият променлив смукателен колектор също допринасят за перфектното пълнене на цилиндрите. При максимален въртящ момент от 510 Nm, нивото от 400 Nm се достига още при 2000 оборота в минута. Достатъчно е леко натискане на педала за газта, за да се мобилизира невероятната теглителна мощ на този атмосферен двигател с впечатляващ работен обем. Мощен, но въпреки това лек: с тегло само от 172 kg, този 8-цилиндров двигател осигурява най-добри условия за оптимално разпределение на теглото в автомобила – необходимо условие за ефективно управление.

5.5-литровият V8 KOMPRESSOR AMG двигател
С двигателя V8-KOMPRESSOR Mercedes-AMG поставя нови стандарти. Впечатляващи са не само неговите характеристики. Генерираната от него мощност осигурява изключителна динамика, а освен това впечатляват и възможностите на внушителните 8 цилиндъра. Има и технически нововъведения: например, механичният турбогенератор, който е разположен между двата блока на цилиндрите. Два алуминиеви вала, един от които е с тефлоново покритие, осигуряват въздушен поток до 1850 кг на час в горивните камери при максимални обороти на двигателя 23000 об./мин. Същевременно задвижваният чрез ремък компресор не работи през цялото време, а се активира чрез електромагнитен съединител в зависимост от оборотите на двигателя и необходимостта от нагнетяване на въздуха. Всичко това се контролира за части от секундата, така че реакцията при натискане на педала на газта е почти мигновена. Компактният нагнетателен модул съдържа интегриран охладител на нагнетявания въздух, който ефективно го охлажда преди постъпването му в горивните камери. Чрез нискотемпературния охладителен блок, мощния засмукващ вентилатор към радиатора на двигателя и отделния маслоохладител се осигурява оптимален температурен режим на работа на компресорния двигател при всякакви експлоатационни условия.

6.3-литровият V8 AMG двигател
Създаването на такъв тип двигател изисква дългогодишен опит в автомобилните състезания. Определено заслужава да отбележим значението на нашите високотехнологични стендове за динамични изпитания на двигателите. Но не трябва да забравяме и нашите специални “инструменти”: ръцете на нашите опитни инженери. За да се осигури оптимален въздушен поток към горивните камери са необходими канали с голямо напречно сечение и оптимизиране на всички елементи от системата за отвеждане на въздуха към цилиндрите. Това се постига чрез изключително ефективни входни канали и клапани, управлявани чрез цилиндрични повдигачи. Смукателен колектор с двойна дължина, изработен от магнезий и съдържащ два вътрешни дроселни клапана, осигурява оптимизиран въздушен поток към цилиндрите. Тази патентована технология се предлага само от Mercedes-AMG. В допълнение към това има и още един, последен детайл, който досега се използваше само при състезателните автомобили: затвореното долно отделение на картера, с цел осигуряване на по-стабилна основа и намаляване на загубите вследствие на пулсации. Резултатът от всичките усилия: този AMG двигател е най-мощният атмосферен V8 двигател в света.

6.0-литровият V12 битурбо AMG двигател
AMG двигателите са известни с високия си въртящ момент, но AMG двигателят V12 битурбо бие рекордите в това отношение. Той достига въртящ момент 1200 Nm още при 2000 об./мин., като електронно той се ограничава до внушителните 1000 Nm. Възможностите на двигателя обаче са практически неограничени. Това е постигнато чрез ново проектиране по отношение на размерите и материалите на почти всички съществени компоненти на двигателя. Заслужават да бъдат посочени по-специално промените в два аспекта: въздушния поток в цилиндрите и охлаждането на двигателя. Големите размери на корпуса на компресора и турбината и на лопатките и на двата компресора осигуряват огромен поток от въздух към цилиндрите, при оптимално налягане от 1.5 bar на нагнетявания въздух. Разпределителните валове с голям ход и идеална синхронизация също осигуряват по-дълги периоди на отваряне на смукателните клапани. Всеки цилиндър има по една дюза за охлаждане на буталото, в която постъпва масло от помпа, осигуряваща изключително висок дебит. Маслоохладителят и радиаторът в големия нискотемпературен охладителен блок позволяват на двигателя да генерира висока мощност във всеки един момент, дори и при екстремни експлоатационни условия.
mercedes-benz.bg

Read more...

неделя, 27 септември 2009 г.

Mercedes-Benz CL63 AMG review

from

Read more...

G-class EditionPur

Mercedes G 280 CDI EditionPur ... чудите се какво е това ли - това е един изключителен офроудър с невероятни споспобности на пресечен терен , такъв какъвто би трябвало да бъде един истински 'Джи-клас'.Моделът разполага с 3-литров V6 турбо-дизелов двигател и всякакви възможни диференциали ,чиито блокировки и управление можете да настройвате от кабината на джипа.Предложението е изключително за почитателите на пътуванията извън пътя , а на дебеловратите български бизнесмени препоръчваме да се придържат към традиционните за тях G500 и G55 AMG




Read more...

вторник, 22 септември 2009 г.

Mercedes GLK 280 и GLK 350


С отлична реакция и висока теглителна мощ: по всяко време и на всякакъв терен, шофирането на 6-цилиндровите модели на GLK е истинско удоволствие. Както на обикновен път, така и в офроуд условия. GLK 280 развива впечатляваща мощност от 170 kW (231 к.с.), докато GLK 350 се характеризира с номинална мощност 200 kW (272 к.с.). Висока мощност, съчетана с издръжливост.
(GLK 280: разход на гориво, комбинирано пътуване: 10.2 l/100 km, емисии на CO2, комбинирани: 245 g/km; GLK 350: разход на гориво, комбинирано пътуване: 10.4 l/100 km, емисии на CO2, комбинирани: 250 g/km)

Навигационна и информационна система COMAND APS С помощта на предлаганата като опция навигационна и информационна система COMAND APS може да управлявате много от функциите на GLK централно и с лекота – интуитивно, използвайки разположения в подлакътника контролер COMAND. Менютата на операционната система се търсят чрез завъртане и плъзгане на контролера, а изборът на функция се потвърждава чрез натискане на контролера. С помощта на този контролер се управляват, например, функциите на CD плейъра, DVD плейъра, телевизионния тунер и навигационната система на базата на твърд диск. На дисплея на COMAND APS се извежда и изображението от предлаганата като опция камера за движение на заден ход.

Използването на системата се улеснява допълнително от системата за управление чрез гласови команди LINGUATRONIC (част от предлаганата като опция аудио система Audio 50 APS с DVD чейнджър, както и от COMAND APS): по този начин може да се управляват, например, навигационната система, аудио системата и телефона. Като опция се предлага и Bluetooth устройство, което ви позволява да говорите безопасно по телефона без да използвате ръцете си.
www.mercedes-benz.bg

Read more...

четвъртък, 30 юли 2009 г.

Mercedes - Benz E 250 CDI


Предлагано оборудване:
ABS ~ ESP - електронна система за стабилност ~ ATTENTION ASSIST - асистент за разпознаване на първи признаци на умора ~ BAS - спирачен асистент ~ адаптивна мигаща стоп светлина ~ ASR - система срещу буксуване ~ адаптивна спирачна система с HOLD-функция и асистент за потегляне по наклон ~ интегрална защита срещу страничен удар ~ брони със зони за абсорбиране на удар ~ NECK-PRO активни подглавници за предните места ~ PRE-SAFE® система за безопасност на пътниците ~ активен реверсивен преден капак (система за защита на пешеходци) ~ въздушни възглавници за предните места с многостепенна логика на отваряне ~ странични въздушни възглавници за предните места ~ въздушни възглавници за страничните стъкла ~ въздушна възглавница за краката на водача ~ сервоуправление с обезопасена кормилна колона ~ датчик за разпознаване на заета пътническа седалка ~ индикация за статуса на коланите на задните места ~ 5 броя триточкови колани в цвета на интериора ~ реверсивни обтегачи на коланите за предните места с PRE-SAFE® позиционираща функция ~ обтегачи с ограничители на силата за коланите за външните задни места ~ чистачки със сензор за дъжд ~ Audio 20 CD: 5,8'' TFT цветен дисплей, 8 говорителя, двоен тунер, MP3, Bluetooth® разговорна уредба, AUX вход за външни аудио източници в жабката и контролер за управление, разположен на средната конзола ~ комби инструмент с 5 аналогови кръгли инструмента, вкл, оборотомер и часовник ~ термометър за външна температура ~ мултифункционален четириспицов волан в кожа напа с 2 хромирани пръстена и 12 бутона ~ мултифункционален дисплей с борд компютър ~ комфортни мигачи ~ скоростен лост в кожа напа ~ волан с възможност за регулиране по височина и дължина ~ 6-степенна механична скоростна кутия DIRECT CONTROL с автопилот и регулируем ограничител на скоростта SPEEDTRONIC ~ окачване DIRECT CONTROL ~ 4 бр. ел. стъкла със защита против прищипване и PRE-SAFE® затваряне ~ механична блокировка на дръжките на задните врати и електрическа блокировка на стъкла ~ ел. предни седалки (височина и ъгъл на облегалката и хоризонталната част) ~ механична лумбална опора за водача ~ 2-зонова автоматична климатична инсталация THERMATIC с възможност за разделно регулиране на температурата за водача и пътника вкл. противопрахов филтър и дюзи за обдухване на задните места ~ тапицерия плат «Лион», цвят черен или черен-алпака сив ~ декоративни елементи от евкалипт, гланц ~ хромирани осветени дръжки във вратите (интериор) ~ прагове от благородна стомана, предните с надпис „Mercedes-Benz" ~ контакт 12 V в жабката и за задните места ~ жабка в средната конзола под подлакътника за предните места ~ подлакътник за задните места с отделение за вещи и стойки за чаши ~ вентилирана жабка с ключалка ~ лампи за четене, интегрирани в централното огледало за обратно виждане ~ сенници с осветяеми огледала ~ автоматични светлини ~ задни светлини в LED-изпълнение ~ отопляемо задно стъкло с таймер ~ куки за укрепване на багаж ~ сигнализация за спадане налягането на гумите ~ сигнализация за понижено ниво на охладителната течност, маслото или миещата течност ~ сигнализация за непоставени колани, активирана ръчна спирачка, забравени светлини ~ сервизен асистент ASSIST PLUS ~ дневни светлини ~ фарове за мъгла ~ индикация за износване на накладките ~ 3-та стоп светлина в LED-изпълнение ~ радиаторна решетка с 3 ламела, лакирани в сиво ~ хоризонтална лайсна под страничните стъкла в черно, гланц ~ дръжки в цвета на купето ~ рамка на стъклата от полирана благородна стомана ~ тонирани в зелено стъкла ~ комплект инструменти ~ резервоар с обем 59 л ~ имобилайзер ~ централно заключване с дистанционно управление

Read more...

Стилистичен връх в историята на купетата: Е-Class Coupe


Новият двуврат модел на Mercedes – E-Class Coupe, който встъпи на пазара през месец май тази година, притежава наследствените белези на своите успешни предшественици и представлява технически и стилистичен връх в историята на Е-купетата. Въпреки че новият модел носи силно индивидуално излъчване, гените на лимузината са по-отличителни от всякога и заявяват близкото родство между двата модела. Статусът, доминантното и уверено излъчване, които определят новият Е-Class седан, са характеристики и на двувратия модел. Независимо фактът, че купето споделя изразителния мъжкарски вид на лимузината, както и общата дизайнерска концепция, която цели да постигне заявка за надмощие и власт, купето носи свои специфични качества и те му дават още по-силен емоционален заряд. И двата модела нямат конкуренция по отношение на високото ниво на технологичност.
Страстта, която хората изпиват към купетата на Mercedes, e породена преди всичко от дизайна – линиите, цветовете, изборът на материали и нивото на оборудване. Погледнете напълно отваряемите странични прозорци, без странична колона: спуснати до долу те осигуряват невъзпрепядствана, хармонична гледка от интериора към външния свят и обратно, един пример как неустоимото купе на Mercedes въздейства на емоциите.
На пътя новият E-Class Coupe ускорява още повече пулса на водача, там спортният и атрактивен външен вид на автомобила кореспондира с младежкия му характер – характер, определящ се със спортно поведение, бърза реакция, пъргавина и впечатляваща задвижваща мощност. Тези качества са следствие от характеристики като новоразработеното окачване със селективен дампферен контрол, по-директно управление и по-мощни двигатели, които същевременно са начително по-икономични от своите предшественици. В същото време аеродинамиката на купето достига нови измерения по отношение на коефициента на челно съпротивлание: с
показател на Cd само 0.24, този модел е най-аеродинамично ефективният серийно
произведен автомобил в света.
Като се добавят и останалите характеризиращи Mercedes качества – особено високите Е-Class
стандарти за сигурност и комфорт – купето се превръща в идеална основа за постигане на
изключително вискока степен на удоволствие от шофирането.
BlueEFFICIENCY
Емоционалният автомобил може да бъде и ефективен, смятат от Mercedes, и затова разработиха
редица мерки, включени в пакета BlueEFFICIENCY, благодарение на който седанът и купето на
E-Class демонстриат завидни постижение по отношение на икономичността. Новите 4 и 6
цилиндрови двигатели изразходват значително по-малко гориво от преди. Инженерите от
всички развойни отдели са работили заедно, за да оптимизират отделните възли и компоненти,
за да се намали разходът на гориво посредством намаляване на масата на автомобила, нова
форма, подобрени експлоатационни параметри или ефикасно управление на използването на
енергията. Други мерки в рамките на пакета BlueEFFICIENCY включват например новия дизайн
на гумите, както и енергийно ефективното управление на генератора, горивната помпа и
усилвателя на кормилната система, както и ЕСО старт/стоп функцията, която изключва
двигателя на новия E 200 CGI при режим на работа на празен ход.
Сигурност: "интелигентен” партньор благодарение на уникалната комбинация от
помощни и предпазни системи
Най-нови помощни и предпазни системи, чиято концепция и разработване се основават върху
онова, което на практика се случва при пътни произшествия, превръщат E-Class и Е-Class Coupe в "интелигентен партньор", който вижда, усеща и реагира рефлексивно в критични ситуации,
а ако е необходимо действа самостоятелно, за да предотврати произшествие или за да намали
последствията.
За първи път в света новите Е-Class седан и купе разполагат с фарове, които се нагаждат според
пътната обстановка и реагират автоматично, за да се избегне заслепяването на останалите
водачи. Предлаганата като опция система Adaptive Main Beam Assist (адаптивно регулиране на
фаровете) използва камера, монтирана върху предното стъкло и разпознава насрещния трафик и
автомобилите, движещи се пред вас, и регулира фаровете така, че светлината да не достига
предното превозно средство. С това се постига най-добрата възможна осветеност на пътя във
всяка ситуация. Обхватът на късите фаровете с регулируем наклон може да се променя от 65 до
300 метра. Ако пътят пред вас е чист, системата плавно преминава към дълги светлини.
Mercedes-Benz предлага тази нова система като светлинен пакет, който включва двойно-
ксенонови фарове, Intelligent Light System (интелигентна система за управление на светлините)
и светлини за дневно шофиране със светодиоди.
Камера на предното стъкло използва новата система Speed Limit Assist (помощна система за
ограничаване на скоростта), която се предлага като опция. Системата разпознава знаците за
ограничение на скоростта, когато автомобилът преминава покрай тях, след което извежда
съответната стойност на дисплей в полето на скоростомера.
Система за разпознаване на първи признаци на умора, базирана на 70 параметъра
Благодарение на иновативна технология, новият E-Class и E-Class Coupe са снабдени със
средства за контрол на нивото на внимание на водача, които го предупреждават своевременно за
появата на признаци на умора. Системата ATTENTION ASSIST, се предлага като стандартно
оборудване за седана и за купето, тя е снабдена с чувствителни датчици, които непрекъснато
следят над 70 различни параметъра.
Автоматично задействане на спирачките при опасност от сблъсък
Системата DISTRONIC PLUS е създадена на база на радари с цел да предотврати сблъсък с
предния автомобил. Сензори следят ситуацията на пътя и предупреждават водача при опасност
от произшествие. Системата автоматично контролира отстоянието до предния автомобил, като
при нужда може напълно да спре автомобила и да ускори, когато се отвори достатъчно
пространство. DISTRONIC PLUS обхваща още две системи - Brake Assist PLUS, която
автоматично изчислява спирачното усилие, необходимо за избягване на удар при критични
ситуации. Едновременно с това водачът получава визуално и звуково предупреждение. При
натискане на спирачния педал системата веднага упражнява изчисленото помощно спирачно
усилие.
Ако водачът не реагира на предупрежденията, радарната система първо задейства спирачната
система PRE-SAFE Brake. На втория етап, ако водачът все още не реагира и ударът е неизбежен
спирачките се задействат аварийно. Това може значително да намали последствията от пътното
произшествие, т.е. системата действа като „електронна деформационна зона”.
Активен преден капак, седем въздушни възглавници и PRE-SAFE® като стандартно
оборудване
Друга нова характеристика е активният преден капак, който бе създаден в резултат на
дългогодишни усилия от страна на Mercedes-Benz за защита на пешеходците. Този тип преден
капак се предлага като стандартно оборудване в седана и купето. При удар се задейства система
от пружини, която за части от секундата повдига предния капак с 50 милиметра, като по този
начин увеличава деформационното пространство. Благодарение на интелигентен механизъм
водачът може да върне активния преден капак в нормалното му състояние без да се налага да
посети сервиз.
Друга стандартна характеристика е система за предпазване на пътниците в автомобила PRESAFE
®. При потенциално опасни ситуации тази система рефлексивно задейства
предварителните предпазни мерки за пътниците в автомобила, така че предпазните колани и
въздушните възглавници да могат да изпълнят изцяло защитната си функция при евентуален
удар.
Новият Е-Class седан може да се похвали с няколко допълнителни системи. Наприер пакетът
Lane Safety, който включва системата Blind Spot Assist (асистент за мъртвата зона) и новата
система Lane Keeping Assist (поддържане на движението в избраната лента), която предпазва
автомобила от излизане от пътя поради невнимание. Когато системата „усети”, че автомобилът
излиза от лентата за движение, водачът се предупреждава да коригира посоката с кратко, но
недвусмислено вибриране на волана.
За комфорта на шофирне през тъмната част на денонощието се грижи Night View Assist
(помощна система за нощно виждане), която се използва в S-класата, сега се предлага като опция
и при E-Class седан. Mercedes-Benz подобри тази система, като добави специална функция за
разпознаване на присъствието на пешеходци: когато системната Night View Assist Plus засече
пешеходци пред автомобила, върху дисплея на таблото се извежда контрастно изображение,
което има подчертано предупредителен ефект.
mercedes-benz.bg

Read more...

вторник, 28 юли 2009 г.

E 63 AMG - елегантна мощност

.

Read more...

неделя, 26 юли 2009 г.

Звярът C63 AMG

Read more...

понеделник, 29 юни 2009 г.

RS6 vs E55 AMG

Read more...

неделя, 28 юни 2009 г.

Mercedes разработва S-class coupe

Mercedes-Benz работи върху нов CL, който ще бъде наречен S-Class Coupe при своя дебют, а това са снимки на прототипа, който се движи около Нюрбургринг. Смяната на името CL е в унисон с новата схема за наименоване на Mercedes, която включва също и E-Class Coupe.

Новите черти ще са диодни дневни светлини. както и вероятно диодни стопове. Нова предна броня с различен дизайн също се забелязва на тези снимки, а AMG-версиите ще носят по-агресивен външен вид.

Отпред новата решетка не изглежда толкова наклонена, колкото на сегашния CL и за фейслифта ще има по-малко хромирани линии, давайки предимство на емблемата на Mercedes, седяща в средата.

Под капака се очаква двигателите на CL като цяло да не са променени. Новата S-Class Coupe ще бъде представена на тазгодишното издание на автомобилното изложение в Женева.
leftlanenews.com

Read more...

събота, 27 юни 2009 г.

Mercedes R-class

Read more...

неделя, 21 юни 2009 г.

Автосалон София 2009

Read more...

Арабаджиев отново на почитната стълбичка


Българската надежда за пилотско място във Формула 1 Владо Арабаджиев отново постигна страхотен успех , след като завърши на втора позиция в днешното състезание в Бърно от сериите Интернешънъл Формула Мастър . На първото място на почитната стълбичка се качи Александро Роси , а трети остана Сергей Афанасиев . След този успех българския пилот се доближи само на 14 точки от водача във временното класиране Фабио Лаймер . Браво на Владо , пожелаваме му успех и в следващите състезания
nakolela.blogspot.com

Read more...

петък, 19 юни 2009 г.

Автомобилът на старо - Jeep Grand Cherokee


Според едно осторумие от зората на демокрацията, джипове карат военните, горските и мутрите. Всеки, който се замислеше за покупка на автомобил с повишена проходимост, трябваше да прецени към коя категория се числи. Без да бе лишено от основание, това наблюдение постепенно загуби актуалност. С няколко ярки изключения от рода на G-klasse с лесни за запомняне регистрационни номера, отношението към подобни возила полека-лека се промени. Купувачите в България все повече обосновават избора си с функционалността, по-високата пасивна безопасност в сравнение с конвенционалните леки коли и широкото приложение - все плюсове, които американците ценят високо още от 60-те, а европейците осъзнаха едва в края на 80-те.

Така разказана, историята на джипа в български условия обяснява съдбата на един от първите и най-емблематични представители на новото поколение всъдеходи на 90-те Grand Cherokee. Макар да се подвизаваше с недотам лицеприятен имидж, а поддръжката му да излизаше солено дори за хора без финансови притеснения, американският всъдеход си остана желана покупка за изненадващо широка група верни почитатели. Екзотичният произход, легендарното историческо наследство на марката и не на последно място чисто техническите достойнства на модела предопределиха успеха му и в Европа, където собственикът Chrysler се настани трайно и даже започна местно производство, за да задоволи търсенето.

През 1998 г. американците решиха, че е крайно време да намерят заместник на бестселъра, с което да се запази интересът на купувачите. От тогава датира духовитото изказване на генералния мениджър на Chrysler Том Гейл "Кой би могъл да напише следващата глава в историята на всъдеходите по-добре от самия автор?" По ирония на съдбата, Grand Cherokee WJ (1999-2004) стана последната самостоятелна разработка на американците преди да се "обединят" с Daimler-Benz. Към края на кариерата си гордият янки дори бе оборудван с германски двигатели, което - трябва да се признае - съвсем не бе лоша идея.

Независимо от силното външно сходство с предшественика си ZJ, второто поколение на луксозния Jeep представлява напълно нова разработка. От предишната генерация са онаследени всичко на всичко 127 детайла, повечето от които са дреболии като масления филтър и огледалата за задно виждане. Запазено е и междуосието, но пък габаритите са нараснали със 100, 40 и 50 мм на дължина, широчина и височина съответно. Сериозни мерки са взети за отстраняването на недостатъци, констатирани при старото "чероки", което, естествено, не означава, че такива липсват. Въпреки доброто желание кусури по

купето

се намират. Детайлите в салона често прискърцват, но това е типична черта за всички американски автомобили, а интериорът на Grand Cherokee далеч не е най-лошият сред тях. Много собственици се оплакват от протекъл люк на покрива и повреди в подгряването на предните седалки. Ако собственикът държи да се топли в студените зимни утрини, трява да плати за смяна на целия термичен модул. Способен електротехник може да поправи повредените нагреватели, но във всеки случай се налага сваляне на тапицерията на седалката, което не е проста работа - особено при кожен салон.

Както и при старото Grand Cherokee, сложната конструкция и многобройните екстри вземат своя дан. В колите от първата година на производството, например, датчиците, които управляват посоката на въздушшния поток на климатроника, често се "объркват". В резултат на това клапите или се трошат, или заяждат така, че не помръдват, ако не се разглобят. Последното важи най-вече за колите без филтър за салона.

До 2001 г. Grand Cherokee се оборудва с общо три

двигателя
Най-изкушаваща за европейските изисквания се оказва турбодизеловата модификация, която дори се сглобява в австрийския град Грац. Петцилиндровият италиански агрегат VM с ходов обем 3.1 литра разполага с висок ресурс и надеждност, но конструкцията му е доста архаична. Освен това мощността от 140 к.с. трудно може да се нарече достатъчна за американската грамада със сухо тегло 1 900 кг. Основен източник на проблеми с дизеловия двигател се явява дългият клиновиден ремък, който задвижва всички периферни агрегати. Заради вибрациите, на които е подложен, обтягащите му ролки понякога се нуждаят от замяна на едва 20 000 км. Цената на операцията може да се преглътне, но смяната губи доста време и нерви. Италианският мотор също така е доста чувствителен към прегряване. В много случаи невниманието и немарливостта се наказват с изкривен разпределителен или колянов вал. За сметка на това, газоразпределителният механизъм на турбодизела се задвижва със зъбни колела, което на практика означава липса на всякакви грижи по поддръжката. Ако “Черокито” непременно трябва да бъде дизелово, изборът на 2.7-литровия CDi от Mercedes-Benz, монтиран след 2001-ва, си остава единственото правилно решение. Цените на тези модификации обаче са изключително високи.

Всеки познавач на Jeep обаче знае, че това е може би единственият всъдеход в света, който задължително трябва да бъде бензинов. Главна заслуга и обяснение за въпросното схващане има редовият шестак AMC 242 с работен обем 4.0 литра, който започва да се монтира малко след убийството на Джон Кенеди. При степен на сгъстяване едва 8.8:1 и мощност 195 к.с. този агрегат демонстрира по-скоро дизелово поведение. Винаги работи в меки температурни режими и никога не се напряга повече, отколкото му понася. Гълта каквото му сипят и при своевременно обслужване като на шега навърта половин милион на километража. Разпределителният вал се задвижва от верига, чийто ресурс е напълно съпоставим с този на двигателя. Единственото му слабо място е задният семеринг на коляновия вал, който нерядко протича, а за да се смени, трябва да се демонтира скоростната кутия.

Специално за Grand Cherokee WJ Chrysler разработва изцяло нов 4.7-литров V-образен осмак, който да замени старите топ мотори с обем 5 200 и 5 900 кубика. Решението на конструкторите да се отърват от ветераните има своите основания предвид склонността им към прегряване. Освен това новият AMC 287 развива по-висока мощност от тях (220, 235 или 258 к.с. в зависимост от изпълнението) въпреки по-малката кубатура, разходва по-малко гориво и е по-екологичен. Разполага с аналогичен ресурс като 4.0-литровата машина, и има само един отявлен недостатък - колите, произведени през 1999 г., отказват да палят в много студено време. Chrysler отчитат това и променят програмата за управление на запалването.

Да се попадне на Grand Cherokee с механична

трансмисия

граничи с чудо. По адрес на автоматичните скоростни кутии много рядко могат да се чуят критики. Особено внимание заслужава четиристепенната 45 RFE, с която се комплектоват 4.7-литровите модификации. Тя разполага с възможност да променя предалателното си число на втора предавка от 1.67 на 1.50. Това означава, че при рязко подаване на газ на трета в режим "кикдаун", ускорението става чувствително по-бързо без да се натоварва излишно двигателят. При смяна на маслото в трансмисията трябва внимателно да се проверят инструкциите. Някои скоростни кутии използват специална смязка и обичайната Dextron II не им понася добре.

Заради некомпетентна експлоатация често страдат раздатъчните кутии на модификациите с постоянно двойно предаване. Много собственици пренебрегват изискването да се сменят местата на предните и задните гуми на всеки 10 000 км, за да се изравни износването им. Заради нищожната на пръв поглед разлика в диаметъра на колелата раздатъчната кутия се натоварва. Ако пък водачът забравя да изключи блокировката на междуосевия диференциал, проблемите са гарантирани. Износва се многоредната верига и раздатъчната кутия започва да бучи. Характерна особеност на Grand Cherokee са постоянно виещите мостове. Дали воят от редуктора е резултат от износването му, или всичко е в допустимите норми може да установи само човек, който отдавна се занимава с тези механизми.

Една от най-съществените разлики между първото и второто поколение на Jeep Grand Cherokee се състои в отказа от класическа рама.

Окачването

отпред и отзад е зависимо. Твърдите мостове са монтирани на пружини и надлъжни носачи, които са закрепени за каросерията посредством подрамници. Това позволява да се подобри стабилността и управляемостта на всъдехода при високи скорости. Въпреки зависимите мостове обаче, както всеки подобен автомобил голямото "чероки" рано или късно свършва в сервиза. Заради огромната си маса (при пълно натоварване теглото може да достигне близо три тона) практически всички гумено-метални втулки по носачите сдават багажа доста бързо. При интезивна експлоатация профилактика понякога се налага на 30 000 км. За сметка на това амортисьорите са еталон за издръжливост и рядко се обаждат преди 100 000 км. Обслужването на ходовата част на Grand Cherokee обаче си остава трудоемка дейност. На всеки 10 000 км трябва да се смазват шарнирите, накрайниците на кормилните щанги и карданните шарнири. Разположението на някои масльонки е крайно неудобно и достъпът до тях без частично разглобяване на определени възли невинаги е възможен.

Високото тегло на американския всъдеход е главен виновник и за износването на

спирачките

При автомобилите с най-мощни двигатели често може да се усеща "биене" при спиране, което се дължи на деформирани от прегряване дискове. Заради мръсотията и разтворите, с които се третират пътищата през зимата, се повреждат датчиците на антиблокиращата система на задния мост.

По отношение на качеството и надеждността второто поколение на Jeep Grand Cherokee определено добавя нови червени точки в актива си. Моделът предлага повече комфорт, динамика и стил от предшественика си. Американският "браток" обаче така и не успява да се превърне в уважаван бизнесмен. "Черокито" не притежава кой знае каква управляемост и отстъпва на много "асфалтови" всъдеходи. Извън пътя също има доста по-способни модели. Салонът му пък се оказва доста по-малък, отколкото предполагат габаритите, а и поддръжката на подобна екзотика може да излезе през носа. Гордият янки обаче носи със себе си привкус на класика, какъвто нямат много други негови конкуренти. За някои купувачи и това е достатъчно.
Автор: Димитър Димитров

Read more...

четвъртък, 18 юни 2009 г.

Mercedes GLK

Основни данни
Имащ отличаващ го от конкуренцията ръбести форми, автомобилът е дълъг 4528 мм, широк 1840 мм и висок 1689 мм, което го позиционира под М-класата на "Мерцедес". Производителят е категоричен, че макар подобни всъдеходи да се изкарват извън пътя рядко, то GLK не е паркетник, а истински майстор на оф-роуда. Заслугата е на системата за задвижване на четирите колела 4MATIC.

Оф-роуд качества
Автомобилът ще се предлага и с оф-роуд пакет, при който с натискане на бутон ще се задейства система за шофиране извън пътя, която променя схемата за превключване на предавките на трансмисия, "омекотява" характеристиките на педала на газта и променя настройките на стабилизиращата програма.

В този режим ESP-то работи с по-голяма степен на превъртане на колелата, което подобрява сцеплението при офроуд, особено на повърхностите с ниско триене като пясък, чакъл или дребни камъни. Част от оф-роуд пакета е исистемата Downhill Speed Regulation (DSR), която автоматично поддържа предварително зададена скорост при спускане по стръмни наклони.

Изключително интересно е окачването AGILITY CONTROL, което предлага "амплитудното амортисиране". Така при шофиране по пътища с умерен профил или по време на бавни офроуд маневри, системата реагира меко, като допринася както за комфорта на пътниците, така и за офроуд качествата на автомобила. За да се гарантира, че това ниво на комфорт се запазва и при по-спортно шофиране, или когато се извършват резки маневри встрани, амортисьорите работят по-твърдо и гарантират оптимална стабилност на управлението.

Моторите
"Мерцедес" GLK ще се предлага с четири двигателя. Нов сред тях е дизелът 220 CDI BlueEFFICIENCY, който ще се монтира след април следващата година.

Четирицилиндровият мотор е с работен обем 2.2 литра, мощност 170 к.с и въртящ момент от 400 Нм. в диапазона 1400 - 2800 оборота в минута. Агрегатът може да ускори новото кубче от място до 100 км/ч за 8.8 секунди, като разходът на гориво в смесен цикъл може да се свали до 6.9 литра дизел за сто километра.

Вторият дизел в гамата на GLK е познатият 320 CDI, разполагащ с мощност от 224 к.с. и върхов въртящ момент от 540 Нм. Тези показатели са достатъчни ускорението до 100 км/ч да отнема 7.5 секунди, при разход от 7.9 литра на сто.

Двата бензинови V6 двигателя развиват мощност от 231 и 272 к.с. По-големият от тях е с работен обем 3.5-литра, като може да изтегли тежащото близо два тона купе от място до 100 км/ч за 6.7 секунди. Всичките варианти на двигателите при GLK стандартно са оборудвани със 7-степенна автоматична предавателна кутия 7G-TRONIC с възможност за ръчна смяна на предавките.

Новият всъдеход на "Мерцедес" ще се произвежда само в завода в Бремен.

Конкурентите

Предвид размерът на GLK автомобилът ще сe конкурира с "Фрилендър" на "Ленд Роувър", БМВ 3-а серия, "Волво ХС 60" и очакваното с огромен интерес "Ауди" Q5.

Read more...

неделя, 14 юни 2009 г.

Тест на Mercedes SL 350

Read more...

петък, 12 юни 2009 г.

Designo сериите на Мерцедес

С designo вашият Mercedes-Benz ще е уникален по свой собствен начин. Декоративни елементи от фино дърво и камък, изискана кожена тапицерия и подбрани външни лакови покрития придават на вашия автомобил специално излъчване.

Всеки отделен детайл е с изключително качество, което ще доловите от пръв поглед и при всяко докосване. Каква е тайната зад това ефект? Казано съвсем честно, при подбора и обработката на материалите designo ние сме заимствали много от други майстори: от опитни тапицери – изкуството да обработваме с най-голямо внимание ръчно подбрани кожи; от създателите на пиана – да полагаме до десет слоя пиано лак върху декоративните детайли, до постигане на идеален блясък и дълбочина на покритието; а от Леонардо да Винчи – идеята да се използва дървото на тополата. Елементите designo в един Mercedes може и да не са равни на Мона Лиза, но винаги могат да претендират, че са малки произведения на изкуството.

Read more...

понеделник, 8 юни 2009 г.

Елегантния E-class coupe


-

Read more...

неделя, 7 юни 2009 г.

Mercedes-Benz C-Klasse купе идва след две години


Mercedes-Benz планира да изкара на пазара ново купе, което ще бъде построено върху базата на седана C-Klasse. Ще получи традиционното за този вид автомобили име CLK. Според британското издание Autocar, колата ще заеме място между моделите E-Klasse и CLC. Ще се появи на пазара след две години с цел да конкурира BMW 3-Series Coupe.

Новият Mercedes-Benz CLK ще прилича външно на C-Klasse. Ще бъде с десет сантиметра по-къс от седана.

Автомобилът ще се предлага със същите двигатели, както и останалите представители на семейство C-Klasse. Тук ще бъдат и новите бензинови агрегати с директно впръскване на горивото. Возилото ще се оборудва със система за автоматично спиране и включване на мотора при спиране и тръгване.

Приемник на модела CLK ще бъде новото купе E-Klasse. Автомобилът ще бъде построен на базата на модернизираната платформа на фамилия C-Klasse. Ще хвърли ръкавицата на по-големи свои съперници - BMW 3-Series и Infiniti G37. Ще се позиционира като по-скъпа и пристижна кола. E-Klasse Coupe ще бъде достъпна серийна версия с двигател V8.

Read more...

събота, 30 май 2009 г.

Автомобилът на старо - Мерцедес А класа W 168


Дълги години любители и специалисти обсъждаха какво би станало, ако Mercedes-Benz се намеси в борбата в най-масовия компактен клас. През 1997 г. германският концерн сложи край на спекулациите. Символът на лукса и престижа - трилъчната звезда, слезе "сред народа" с най-малкия си модел, произвеждан някога. А-класата стана и първият автомобил на компанията с над 100-годишна история с предно предаване. За жалост дебютът на Baby Benz бе съпроводен с гробовен скандал. Изпитатели и журналисти от шведско издание не само катурнаха дребосъка при провеждане на т.нар. "лосов тест", а и се постараха целият свят да научи. В Щутгарт обаче реагираха точно така, както се полага на производител от световна величина. Mercedes-Benz отзова всички продадени автомобили от А-класата за отстраняване на проблемите и осигури на клиентите си други коли, докато бъдат направени доработките. Последните включваха промени в окачването, което бе "втвърдено", намаляване на клиренса и серийно монтиране на електронна стабилизираща система, предлагана до този момент само срещу допълнително запащане.

А-класата на Mercedes-Benz не разруши статуквото в Голфовия клас. Лидерите в него си останаха същите, но пък и Baby Benz-ът не се вместваше съвсем в клишето за компактен хечбек на достъпна цена. Изтърсакът от Щутгарт представлява по-скоро екстравагантен еднообемник. Макар да е най-евтиният автомобил с трилъчна звезда, той е чувствително по-скъп от аналогични модели на други производители, което обяснява защо така и не постигна бленувания пазарен фурор. Ортодоксалните почитатели на марката го пренебрегнаха тутакси, а за останалите той просто не бе достатъчно практичен.

Седем години след премиерата си Mercedes-Benz A-klasse все още се среща прекалено рядко по българските улици, за да могат да се направят солидни заключения за експлоатацията му в родни условия. Едно обаче е сигурно - когато германците се изказват не особено ласкаво за немски автомобил, потенциалният купувач би постъпил далновидно ако има едно на ум преди да се сдобие с него. Оценките на специалисти и собственици съвпадат почти напълно. В Mercedes-Benz определено имат какво да научат за компактния клас. Без да страда от неизлечими болести, А-класата показа редица слабости през първите години от производството си.
На пръв поглед арматурата изглежда ефектно, но с годинките започва да скърца
През 2001-ва в Щутгарт си взеха бележка от упреците и подложиха модела на мащабна преработка, след която дребосъкът с прево можеше да претендира за честта да носи звездната емблема. Самите германци обаче горещо съветват да се избягват колите отпреди това. Причина за това са детските болести на А-класата, които започват да се проявяват особено осезаемо след навъртането на 100-ина хиляди километра.Да се говори за най-малкия Mercedes-Benz с акцент върху престижа няма особен смисъл. За сметка на това "бебето" спечели купувачи и специалисти с технологичните си нововъведения още през 1997-ма. На първо място сред тях неминуемо се споменава т. нар. "сандвичова" конструкция на
каросерията

Под абсолютно равния под са разположени изпускателната система, резервоарът, акумулаторът и някои компоненти на задното окачване, прикрити с допълнителен панел отдолу. Освен структурна здравина и устойчивост на усукване, такова инженерно хрумване решава радикално потенциалните проблеми с корозията. Изработката, както може да се очаква, е на непостижимо за други производители ниво. Да се сравнява А-класата с останалите модели на марката обаче е неуместно. Подозренията, че в Mercedes-Benz са спестявали оттук-оттам в името на по-ниската крайна цена, се подхранват от използваните материали. Те изглеждат някак евтино и с годините интериорът започва да поскръцва. Клатещите се предни седалки - особено шофьорската, съвсем не са рядкост, а ламелният покрив често тече. След модернизацията от 2001-ва качеството на изработката се подобрява значително, а и повечето от материалите са заменени. Най-лесният начин да се разпознаят колите, произведени след това, са гладките стъкла на фаровете. Подобно на отличните оценки за каросерията, ауспухът също заслужава похвали за дългия си живот. Освен с революционната си каросерия, преди 7 години Mercedes-Benz A-klasse впечатли специалистите с
двигателите

които концернът беше подготвил за мъника. Те имаха твърде малко общо с класическите агрегати на щутгартци. Базовият мотор бе с обем едва 1.4 литра, нечувана кубатура за Mercedes-Benz. Отгоре на всичко малкото двигателче бе форсирано до 82 к.с. - също точно наопаки на представата за спокойните и уравновесени мотори на компанията. Между другото, за да спази обозначенията си, фирмата въвежда в леко заблуждение купувачите. Под индекса А 140 се продават автомобили с 1 397-кубиков агрегат, а и такива с 1 598 см3. Мощността им не се различава, но причините за такова решение остават загадка при положение, че съществува модификация А 160. С мощност от 102 к.с. тя върви значително по-добре с не много повече бензин. Най-рядко се срещат коли с 1.9-литровия мотор (125 к.с.) и абсолютните екзотики A 210 Evolution с впечатляващите за такъв запъртък 140 коня.

Сред почитателите на Mercedes-Benz дизелът се радва на особена любов. Добре известно е, че в Щутгарт се произвеждат най-добрите "нафтови" мотори в света и А-класата разполага с един от тях. Кой знае защо той също се продава под два индекса - А 160 и А 170, макар да е с кубатура от 1 689 см3. Единственото, което отличава двете модификации, е мощността. В първия случай тя и 60 к.с., а във втория - 75 коня. През 2001 г. щутгартци добавят още 20 к.с. към нея. Дори в първоначалната си форма обаче дизелите са сред най-търсените версии. Притежават отлични тягови характеристики и са изключително икономични.

Нерядко предните седалки се клатят и издават неприятни звуци
Както може да се очаква, производител от ранга на Mercedes-Benz трудно ще си позволи проблеми по силовата част. Двигателите на А-класата практически не показват дефекти и само безхаберното отношение на собственика може да коства здравето им. Единственият по-често споменаван недостатък е трудният старт в много студено време. Препрограмиране на електронния управляващ блок в добър сервиз го решава завинаги. Понякога качеството на бензина си казва думата и свещите с платинени диоди изкарват не повече от 20 000 км вместо обещаваните от Mercedes-Benz 100 хиляди. Стремежът на щутгартските инженери към компактност затруднява доста обслужването на А-класата. Моторният отсек е толкова плътно структуриран, че някои съвсем елементарни операции изискват не само специализирани инструменти, а и демонтиране на двигателя - например замяна на ремък на генератора.Най-много критики от механици и собственици обаче търпи
ходовата част

на мъника. Според статистиките на техническите служби окачването на А-класата създава постоянни проблеми заради износването на различни компоненти, заради което предницата почти винаги хлопа. Задният мост също не е особено издръжлив, а по родните улици състоянието му бързо се влошава. Разбира се, замяната на втулки и накрайници не е особено скъпа, но за собственика на петгодишен Mercedes-Benz дрънчащата ходова част не е особено приятна. Вярно, инженерите на компанията бързо наваксаха липсата на опит с предното предаване и през 2001 г. повечето недостатъци не бяха отстранени, но за пазара на употребявани автомобили това не е кой знае какво успокоение.

В Щутгарт наричат А-класата "студентски" автомобил. Моделът е значително по-опростен от големите си братя. Броят на електронните възли, например, е сведен до десетина в сравнение с 60-те в S-класата. Простотата обикновено гарантира липса на проблеми, но - колкото и странно да звучи - недостатъци не липсват. Специалистите обясняват отказите на централното заключване и контролера на имобилайзер с ценовата категория на модела, но това все пак е Mercedes-Benz... Именно с този мотив се успокояват повечето потенциални собственици на А-класата. Покупката на щутгартския дребосък обаче се оправдава единствено ако е произведен след 2001 г. На пазара има далеч по-сполучливи модели на същата възраст, които отгоре на всичко са и по-евтини.

ЦЕНИ НА РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ

Двигател (без оборудване)
4 450 EUR

Скоростна кутия (5-степенна механична)
2 700 EUR

Динамо
500 EUR

Стартер
510 EUR

Водна помпа
275 EUR

Ауспух (пълен комплект, без катализатор)
980 EUR

Спирачни дискове (2 бр. предни)
210 EUR

Накладки (предни дискови)
105 EUR

Фар (комплект)
190 EUR

Преден калник
390 EUR
Цените са за оригинални резервни части
по справочника Eurotax Schwacke /без ДДС/ за модел
Mercedes-Benz A 140 /82 к. с./, произведен през 1998 г.
mercedes-bulgaria.com

Read more...

четвъртък, 28 май 2009 г.

Mercedes C220T е най-сериозния конкурент на първенеца BMW 320 Touring


Read more...

четвъртък, 21 май 2009 г.

Мерцедес-Бенц през годините - историята на марката

Read more...

неделя, 17 май 2009 г.

Опити за пауърслайдове на Рали Вида 2009

Read more...

Владо Арабаджиев стана втори във Франция

Въпреки контузията която има /счупен пръст/ българската надежда за пробив във Формула 1 Владимир Арабаджиев зае второто място в първото за сезона състезание от Интернешънъл Формула Мастър /International Formula Master/ в По /Франция/ . Владо имаше известни проблеми в квалификацията , но успя в последния момент да заеме 3-то място ,а преди броени минути финишира втори в състезанието след едно изключително каране . Браво на Арабаджиев , пожелаваме му успехи и в останалите състезания от надпреварата в Интернешънъл Формула Мастър

Read more...

събота, 16 май 2009 г.

Mercedes E-class - най-красив германец

Mercedes E-class грабна наградата на Ауто Билд за дизайн и визия . Наскоро пуснатия в продажба модел от Щутгарт впечатлява със изискан и стилен дизайн подхождащ на една истинска бизнес класа.На второто място остана претендента от Рюселсхайм - Opel Insignia , а на третото място се нареди новото VW Polo.Честито на победителите




Read more...

сряда, 13 май 2009 г.

Miss Bikini - Mercedes-Benz Fashion Week


Read more...

четвъртък, 7 май 2009 г.

Мерцедес-Бенц




Мерцедес-Бенц (на немски: Mercedes-Benz) е търговска марка за производство на автомобили, камиони, автобуси, двигатели и други, създадена от компанията Даймлер-Бенц „Daimler-Benz AG“ , сега собственост на концерна Даймлер „Daimler AG“.
1 октомври 1883, - Карл Бенц основава компанията «Бенц и Ко. Райнише Газмоторен-Фабрик, Манхейм» заедно с бизнесмена Макс Каспар Розе и търговеца Фридрих Вилхелм Еслингер.

16 декември и 23 декември 1883, - Готлиб Даймлер защищтава свой «Газов двигател със запалване в горивна камера» с патент „DRP No. 28022“. Също получава патент „DRP No. 28243“ за системата «Регулиране на скоростта на двигателя с помощта на изпускателен клапан». Тези два патента — са основата за първият бързооборотен двигател с вътрешно горене.
29 август 1885, - Даймлер регистрира „Reitwagen“ за «газов или бензинов двигател» като патент „DRP No. 36423“.
29 януари 1886, - За своята триколесна моторна каляска Карл Бенц получава патент „DRP No. 37435“ — «свидетелство за раждане» на автомобила.
1886 - Карета с двигател на Даймлер.

Центъра „Мерцедес-Бенц“ в Щутгарт.1888, - Берта Бенц и двамата и синове Евгений и Ричард тръгват в най-дългото пътешествие в дотогавашната автомобилна история. Тя използва патентованият автомобил на Бенц и пътува от Манхайм до Форзхайм.
29 септември 1888, - След като, Даймлер лицензира пакет за САЩ, Уилям Стейнвей основава „Даймлер Мотър Къмпани “ (Daimler Motor Company) на Лонг Айлънд, Ню Йорк.
1889 - Готлиб Даймлер представлява новия двуцилиндров V-образен двигател, с 1,5 конски сили , при 600 оборота в минута
1889 - Автомобил „Даймлер“ с метални колела.
Следствие на разработката която реализират Даймлер и Майбах поставят метални колела и двуцилиндров V-образен двигател.

1890, Вилхелм Майбах построява първият 4-ри цилиндров двигател. Двигателя е с тегло 153 кг, поставлява 5 к.с. при 620 об.мин.
28 ноември 1890, - Нотариален сертификат от Щутгарт, „Даймлер-Моторен-Геселшафт“„ (Daimler-Motoren-Gesellschaft) е официално регистрирана.
1892, - Вилхгелм Майбах и Готлиб Даймлер разработват образец на двигател «Феникс» (Phoenix), който ще започне да бъде поставян в автомобили, камиони, кораби и самолети .
26 май 1893, - Британският бизнесмен Фредерик Ричард Симс открива „Даймлер Мотър Синдикейт АД“ (Daimler Motor Syndicate Ltd.) в Лондон. Създаването му ознаменува зората на Британската автомобилна промишленост, въпреки че в началото компанията не произвежда автомобили. Карл Бенц получава патент „DRP No. 73515“ за двойниата кормилна кутия и започва да произвежда автомобилите „Виктория“. Вилхелм Майбах разработва нова система за подаване на гориво - предшественик на днешният карбуратор.


1894 - Бенц патентова „Вело-Моторваген“ (Velo-Motorwagen), първият автомобил в света.
22 юли 1894, - Преход на автомобили между Париж и Руан става първото автомобилно състезание. 21 участници стартират, 15 финишират, вкл. девет с лицензираният двигател на „Даймлер-Панхард-Левасьор“ (Daimler Panhard-Levassor).
18 март 1895, - „Даймлер-Моторен-Геселшафт“ доставя в Кронщтад първия в света камион с двуцилиндров двигател, и мощност 4 к.с.
1897, - „Даймлер-Моторен-Геселшафт“ представлява «Феникс». Първият автомобил с предно разположен двигател.
16 юни 1897, - Първото моторизиранно такси,„ Даймлер-Виктория“ с табела «такси», тръгва в Щутгарт. Фридрих Гринер основава първата компания за таксиметрови превози с автомобили.
„Бенц & Ко.“ разработва първия двигателен цилиндър, който Бенц нарича «contra engine» където цилиндрите са разположени един срещу друг.
1 октомври 1898, -„Даймлер-Моторен-Геселшафт“ поставя първия 4-цилиндров двигател в автомобил „Даймлер Феникс“.

Read more...

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP